Oszczędzanie – najczęstsze wymówki

Oszczędzanie – najczęstsze wymówki

Oszczędzanie – sprawdź najczęstsze powody, które stają na drodze do regularnego odkładania pieniędzy i budowania stabilnego budżetu domowego.

Powodów, dla których ludzie nie oszczędzają pieniędzy jest bardzo dużo.

Niektóre z nich są całkowicie obiektywne: ciężka choroba w rodzinie, niepełnosprawne dziecko na utrzymaniu, opieka nad starszymi osobami.

Z takimi historiami nie ma sensu dyskutować.

Jeśli natomiast jesteś osobą całkowicie zdrową, sprawną, mającą głowę na karku i nie oszczędzasz pieniędzy, popełniasz błąd, którego konsekwencje z pewnością poniesiesz.

Jakie wymówki znajdują sobie Ci, którzy nie oszczędzają pieniędzy? Zdecydowanie najpopularniejsza to z pewnością ich brak.

Przypomnij sobie, jak wiele razy słyszałeś w życiu zdanie „Nie odkładam, bo zbyt mało zarabiam”. Może sam używasz tej wymówki…

Tymczasem, najczęściej nie chodzi o to, że masz zbyt mało pieniędzy, a po prostu, zbyt dużo wydajesz. Najczęściej nawet nie wiesz, ile konkretnie.

Oszczędzanie – analiza domowego budżetu

Prowadzenie budżetu domowego nie jest zajęciem skomplikowanym. Wystarczy zebrać paragony i raz w tygodniu poświecić pół godziny na sporządzenie zestawienia.

Nie jest istotne, jakiego narzędzia do tego użyjesz: skomplikowanego arkusza czy kartki papieru.

Ważne, aby zacząć zwracać uwagę na co wydajemy nasze pieniądze i poszukać oszczędności.

Sprawdź, czy na pewno nie jesteś w stanie obniżyć kosztów stałych, zmienić abonamentów telefonicznych i telewizyjnych na korzystniejsze – https://finansepersonalne.pl/cyfrowy-polsat-czy-nc/

Przyjrzyj się poszczególnym kategoriom w zestawieniu: jakie są proporcje wydatków na żywność, chemię i kosmetyki, a ile wydajesz na jedzenie w mieście i śmieciowe zapychacze.

Być może znajdziesz pole do oszczędności. Jeśli faktycznie nie, zastanów się nad swoja pracą zawodową.

Może faktycznie zarabiasz za mało. przeanalizuj swoja sytuacje, walcz o podwyżkę, a jeśli to niemożliwe przemyśl zmianę pracy.

Bardzo ją lubisz? To trochę zbyt mało. Po to pracujemy, aby zarabiać pieniądze. Istnieją dziesiątki sposobów zarabiania i dorabiania do wynagrodzenia.

Może ci się wydaje, że masz zbyt małą wiedzę, aby dokonać zmiany. Pamiętaj, że człowiek uczy się całe życie i całe życie musi się rozwijać.

Ustabilizuj finanse w domowym budżecie

Priorytety

Może masz jeszcze inna wymówkę. Żaden z Twoich znajomych nie oszczędza, to i Ty nie musisz. Większość to nie wszyscy. Nie musisz robić tego, co wszyscy.

Patrz na lepszych, a nie na gorszych od siebie i tych próbuj dogonić. Być może, po prostu mówisz sobie „Nie chcę zostawiać przyjemności na później.

Życie jest za krótkie, aby oszczędzać.” Naprawdę, tylko wydawanie pieniędzy sprawia Ci przyjemność?

Zastanów się, jak wiele rozrywek, atrakcji i drobnych przyjemności, dostępnych jest bez wydawania jakichkolwiek pieniędzy.

Zwłaszcza, ze jeśli nauczysz się rozsądnie dysponować gotówką, ustalisz cele, dla swoich oszczędności bez trudu uskładasz nawet na najkosztowniejsze z nich.

To ciekawe, ale pieniądze naprawdę robią pieniądze. Bogacenie się z czasem przyspiesza.

Magia procentu składanego działa na wiele sposobów.

Im więcej masz pieniędzy, tym większej odwagi nabierasz, łatwiej rozmawia Ci się o podwyżce, jeśli masz zabezpieczenie na gorsze czasy.

Z czasem uczysz się inwestować, a inwestowanie to już podnoszenie dochodów. I wreszcie największy błąd.

Może myślisz, że to państwo zapewni Ci godną przyszłość. Płacisz podatki, odprowadzasz pieniądze na obowiązkowe ubezpieczenia, należy Ci się godna emerytura.

Niestety, mylisz się i będzie Ci naprawdę przykro, jeśli po zakończeniu pracy zawodowej okaże się, że żyje Ci się coraz trudniej i jest po prostu ciężko związać koniec z końcem.